Development Advisers

Last updated on 24 February 2020.

To nominate a development adviser for your department or arm’s-length body (ALB) and receive Aspire codes for your organisation to attend our courses, email gcsbookings@cabinetoffice.gov.uk. Contact us at the same email to amend this list.

Contact list

Advisory, Conciliation and Arbitration Service (ACAS): Esther Webb and Susie Huxham
Attorney General’s Office (AGO): VACANT

Biotechnology and Biological Science Research Council (BBSRC): Patrick Middleton
British Council: Calum Esmonde and Anna Jakimova

Cabinet Office (CO): Raziye Naqvi
Charity Commission: Amanda McMahon
Child Maintenance: Louise Briggs
Competition and Markets Authority (CMA): Pooja Varsani
College of Policing: Giselle Lockett and Sam Peach
CommsCymru: Comms Cymru
Companies House: Emma Ward
Crown Commercial Service (CCS): Nick Glover
Crown Prosecution Service (CPS): Greg Jones

Department for Business, Energy & Industrial Strategy (BEIS): Adam Elwell and Abigail Jeffrey & Fayrouz Essack
Department for Digital, Culture, Media & Sport (DCMS): Gerry Millar
Department for Education (DfE): Matthew Mitchell
Department for Environment Food & Rural Agriculture (DEFRA): Jane Shelley
Department for International Development (DFID): Alison Blackshaw
Department for International Trade (DIT): Michael Melville
Department of Health and Social Care (DHSC): Theo Howarth and Monica Saiz Miranda
Department for Transport (DfT): Marie Moller and Jess Fielder
Department for Work & Pensions (DWP): Graham Millward and Laura E Adams
Driver and Vehicle Licensing Agency (DVLA): Joanne Prosser
Driver and Vehicle Standards Agency (DVSA): Sarah Maddock

Engineering Construction Industry Training Board (ECITB): VACANT
Environment Agency: John Fitzgerald

Foreign & Commonwealth Office (FCO): Sarah Fellous

Governance and Central Services: Deborah Taylor
Government Digital Service (GDS): Alicia Matheson
Government Internal Audit Agency (GIAA): Karen Oseman
Government Legal: Michelle Tate

Health & Safety Executive (HSE): Dee Imlah and Nicola Dorrian
Health Education England (HEE): Matthew Woolford
Health Research Authority (HRA): Jane Thompson
HM Inspectorate of Constabulary and Fire & Rescue Service (HMICFRS): Jane Garvan
HM Inspectorate of Probation (HMI Probation): VACANT
HM Revenue & Customs (HMRC): Paul Smith
HM Treasury (HMT): Raffaella Breeze
Highways England: Emily Fingland
High Speed 2 (HS2): Sharon Chaggar-Kemp
Homes England: Rosemary Davenport
Home Office: Helen Fielder
Human Fertilisation and Embryology Authority (HFEA): Julie Hegarty and Yvonne Akinmodun
Human Tissue Authority (HTA): Diane Galbraith

Independent Office for Police Conduct (IOPC): Jasmine Walker
Intellectual Property Office (IPO): David Barker 

Judicial Appointment Commission (JAC): Nora Brodian
Judicial Office (JO): Alexis Fox-Mills

Legal Aid: Elizabeth Ayres

Met Office: Hayley Jones
Ministry of House, Communities & Local Government (MHCLG): VACANT
Ministry of Defence (MOD): Alison Brooks
Ministry of Justice (MOJ): Chris Coward
Monitor: VACANT

National Crime Agency (NCA): Marfot Miah
National Infrastructure Committee (NIC): Sarah Southerton
National Institute for Health and Care Excellence (NICE): Sarah Woodhead
National Savings & Investments (NS&I): Catherine Nice and Selina Kataria
Network Rail: Brenna Harris
NHS England and NHS Improvement: Ben King and/or Alison Brown
NHS Blood & Transplant (NHSBT): Andrea Ttofa and Naomi Saunderson
NHS Resolution: Nick Rigg
Northern Ireland Civil Service (NICS): Kim Martin
Northern Ireland Office (NIO): Bob Honey
Nuclear Decommissioning Authority (NDA): VACANT

Office for Budget Responsibility (OBR): Mark Dembowicz
Office of Gas and Electricity Markets (Ofgen): Michelle Amos
Office of the Independent Anti-Slavery Commissioner (IASC): Ian Sweet
Office for National Statistics (ONS): Sam Collin
Office of Rail and Road (ORR): Kenny Walker
Office for Standards in Education, Children’s Services & Skills (Ofsted): Anthea Jones
Office for Students: Ben Spratt
Office of the Victims’ Commissioner for England and Wales: Russell A’Court

Parole Board: Faith Geary and Will Aslan
Public Health England (PHE): Sanjay Tanday

Regulator of Social Housing (RSH): Fatima Mangerah

Security Industry Authority (SIA): Anthony Cutler
Sentencing Council: Phil Hodgson
Science and Technology Facilities Council (STFC): Terry O’Connor
Scotland Office: Jennifer Manton
Scottish National Heritage (SNH): Eleanor MacDonald
Scottish Government: Julie Macbeath and Elle O’Kane
Skills Funding Agency (SFA): VACANT
Student Loans Company (SLC): Madeleine Firth

Transport Focus: Sara Nelson

UK Research and Innovation (UKRI): Pauline Mullin

Valuation Office Agency (VOA): Sarah Yellowley
Visit Britain: Laura Smith

Water Services Regulation Authority (Ofwat): Julie Douglas
Welsh Government: Steve Moss
Wilton Park: Jo Childs
Westminster Foundation for Democracy (WFD): Fulvio Menghini and Jon Spence

Youth Justice Board: VACANT